1) Stellar Performance in XXVIII Cluster Meet 2018-19:

After winning overall championship in Athletics at regional level, students of Yara International School have made all of us proud with their “record-breaking performance” in the XXVIII Cluster Meet 2018 held in Riyadh from 26th to 29th October 2018. Our promising students won the admiration of one and all with their energetic spirit.

 

S.NO:

NAME OF THE STUDENT

GRADE

EVENT / CATEGORY

MEDAL

1

MASTER.MISHKAT BACKER

XII

4OO M - U 19

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

2

MASTER.JERALD BENNY

X

LONG JUMP - U 17

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

3

MASTER.UMAIR AHMED

X

200 M - U 17

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

4

MASTER.BEN SCARIA

X

4X400 M RELAY - U 17

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

5

MASTER.JERALD BENNY

X

4X400 M RELAY - U 17

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

6

MASTER.KHASHIF AHMED

X

4X400 M RELAY - U 17

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

7

MASTER.UMAIR AHMED

X

4X400 M RELAY - U 17

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

8

MASTER.FAWWAZ FEROZ KHAN

IX

4X400 M RELAY - U 17

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

9

MISS.DILEENA IQBAL

XI

100 M - U 17

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

10

MISS.DILEENA IQBAL

XI

400 M - U 17

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

11

MISS.MEHVISH FATHIMA

VII

100 M - U 14

GOLD (QUALIFIED FOR NATIONALS)

12

MASTER.HANNO SHIBU THOMAS

XII

100 M - U 19

BRONZE

13

MASTER.UMAIR AHMED

X

100 M - U 17

BRONZE

14

MISS.MEHVISH FATHIMA

VII

200 M - U 14

BRONZE

15

MISS.DILEENA IQBAL

XI

4 X 100M, 4X400M -U 17

BRONZE

16

MISS.IRAM KABIR

XI

4 X 100M, 4X400M -U 17

BRONZE

17

MISS.KHADEEJA

X

4 X 100M, 4X400M -U 17

BRONZE

18

MISS.AYSHA NOOR

X

4 X 100M, 4X400M - U 17

BRONZE

19

MISS.SHAZEEN E

VI

4 X 100M, 4X400M - U 17

BRONZE

20

MASTER.MISHKAT BACKER

XII

4 X 100M, 4X400M - U 19

IV POSITION

21

MASTER.HANNO SHIBU THOMAS

XII

4 X 100M, 4X400M - U 19

IV POISITION

22

MASTER.ARSHEYAN

XII

4 X 100M, 4X400M - U 19

IV POSITION

23

MASTER.MUHAMMED JAFIN

XII

4 X 100M, 4X400M - U 19

IV POSITION

24

MASTER.ASHJAN MOHD.

X

4 X 100M, 4X400M - U 19

IV POSITION


Our gold medalists will be proceeding to PSS EMR School, Davangere, Karnataka to participate in the CBSE National Athletic Championship 2018-19 scheduled from 12th to 16th November 2018.


 


2) TOPPERS OF NSTSE  FOR THE YEAR 2017-2018:

S.NO:

NAME OF STUDENT

GRADE

STATE RANK

ALL INDIA RANK

REMARKS

1

BRINKSTON VINSLEY

I

36

1082

First Ranker YIS.

2

LAWIZA SHAUKAT

I

41

1325

Second Ranker YIS.

3

MUHAMMED FAHEEM AVINASH

I

60

2393

Third Ranker YIS.

4

ZAYAN SAJIN

II

*

79

79th Rank of the Top 100 National Achievers of class 2.

5

MUNEEB AHMED

II

8

1474

Second Ranker YIS.

6

ABDULLA SHANAVAS

II

18

4518

Third Ranker YIS.

7

ADIL ARMAN BARBHUIYA

II

25

5655

 

8

HUMNA

II

31

6205

 

9

ADHNAN MUHAMMED

II

32

6337

 

10

MOHAMMED FAUZAN HUSSAIN

II

36

6774

 

11

SAKITH KUMAR

II

36

6774

 

12

MOHAMMED FAWWAZ

II

38

7088

 

13

ARSH MOHAMMED ASIF

II

41

7484

 

14

NADA SABEEHA JIJU

II

44

7714

 

15

NAHAL RAYYAN A S

III

7

2147

First Ranker YIS.

16

PEHLARI AFIFAH MUTTAQI

III

14

3096

Second Ranker YIS.

17

ASEELA MALIK MOHAMMED

III

15

3422

Third Ranker YIS.

18

ADIL ESHAN

III

21

4046

 

19

AIYANAH SUNU

III

23

4096

 

20

ZAIDA MOHAMMED ARIF

III

23

4096

 

21

ZAINAB AFZAL

III

25

4143

 

22

S IFAN

III

35

4668

 

23

DIYA NOUSHAD

III

38

4780

 

24

MOHAMMED REHAN AMJAD

III

38

4780

 

25

NEHAL DEEPAK NEMADE

III

48

5450

 

26

YAAZHINI MANIVANNAN

IV

4

2309

First Ranker YIS.

27

RUSHEE PEKETI

IV

8

2477

Second Ranker YIS.

28

LOGAVARSHAN MOHANASUNDARAM

IV

10

2849

Third Ranker YIS.

29

SHABIA JABEEN M

IV

18

3688

 

30

ANJALI SUDHEER

IV

35

5168

 

31

P ZOYA ALI

IV

37

5275

 

32

BHARATH CHANDRAN

IV

47

5615

 

33

MOHAMMED AYAAN AMJAD

V

29

3954

First Ranker YIS.

34

NEHA ANIL

V

36

4444

Second Ranker YIS.

35

G S YOHA MITHRA

V

47

5444

Third Ranker YIS.

36

MOHAMMED HARIS M M

VI

29

5016

First Ranker YIS.

37

SIDRA TAHSEEN

VI

32

5233

Second RankerYIS.

38

PEHLARI BINYAMEEN

VI

34

5565

Third RankerYIS

39

AFRAH KHANUM JABEER KHAN

VI

43

6240

 

40

DEEPAK SELVAM

VI

47

6976

 

41

ANANYA SUNU

VII

1

529

1st Rank of class 7 across ALL COUNTRIES EXCLUDING INDIA

42

SAI RITVIK

VII

24

3983

Second Ranker YIS.

43

FIRAS KHAN

VII

27

4033

Third Ranker YIS.

44

HANA FATHIMA

VII

44

5752

 

45

AASIM ASHRAF

VII

47

6008

 

46

FATHIMA NASRIN

VIII

12

3517

First Ranker YIS.

47

NAWAL NABEESU A S

VIII

37

8317

Second Ranker YIS.

48

S D SRINIVASS

VIII

38

8610

Third Ranker YIS.

49

FATHIMA SHIRIN

IX

18

4728

First Ranker YIS.

50

WAFIYA HABEEB

IX

40

8395

 

51

NANDHANA JAYACHANDRAN

IX

42

8479

 

52

BIJO JOHN

X

*

86

86th Rank of the Top 100 National Achievers of class 10.

53

NAVEEN S KUMAR

X

3

1457

3rd Rank of Class 10 across ALL COUNTRIES EXCLUDING INDIA

54

BINISH FATHIMA

X

6

2186

 

55

REEMA MARANKULANGARA

X

7

2333

 

56

MUHAMMED KHALID

X

15

3286

 

57

ANIRUDH BABU

XI-PCB

2

528

2nd Rank of class 11 across ALL COUNTRIES EXCLUDING INDIA

58

SYED RAYAN AHMED

XI-PCB

11

1217

 

59

SURI NAMIRA KHATOON

XI-PCB

16

1457

 

60

DIVYA S D

XI-PCB

27

2077

 

61

HUMAIRA CHECK OUMAR

XI-PCM

8

1791

 

3) Xtreme Xtempore contest conducted by Toastmasters - Riyadh (Division 66):

Ms.Laya Balakumar (Grade IX student of Yara International School) emerged as the CHAMPION in the Xtreme Xtempore contest conducted by Toastmasters - Riyadh (Division 66). 

 

 

The content of this Website is the exclusive property of Yara International School, Riyadh - Saudi Arabia, protected by copyright (C) 2013-2014.    Privacy Policy   |  Sitemap