1) First Position in Story Writing Competition :

Miss.Madiha Arfa Khanum of Grade VI has won the First Position in Story Writing Competition held by AAWAS (Aam Aadmi Welfare Association Saudi) at Nofa Istaraha-Riyadh on 29th November 2019. The theme of her story was 'Everlasting Friendship'.

2) Astounding Performance in XXIX CBSE Cluster Meet : 

    Students of Yara International School have made all of us proud with their marvellous performance in the XXIX Cluster Meet 2019-20,held at International Indian School - Jeddah from 19th to 21st October 2019.  Our promising athletes won the admiration of one and all with their energetic spirit.  

     The achievements of our students during the XXIX Cluster Meet are as follows:  

 

      ATHLETICS:

S.NO:

NAME OF THE STUDENT

GRADE

CATEGORY

EVENT

MEDAL

1

MISS.DILEENA IQBAL

XII

U-19 GIRLS

100M

GOLD

2

MISS.DILEENA IQBAL

XII

U-19 GIRLS

400M

GOLD

3

MASTER.JERALD BENNY

XI

U-17 BOYS

400M

GOLD

4

MASTER.JERALD BENNY

XI

U- 17 BOYS

800M

GOLD

5

MASTER.UMAIR AHMED

XI

U-19 BOYS

400M

SILVER

6

MISS.MEHVISH FATHIMA

VIII

U-14 GIRLS

100M

SILVER

7

MASTER.JERALD BENNY

XI

U-17 BOYS

4X400M RELAY

SILVER

8

MASTER.BEN SCARIA

XI

U-17 BOYS

4X400M RELAY

SILVER

9

MASTER.LEFIN RISHAL

X

U-17 BOYS

4X400M RELAY

SILVER

10

MASTER.FAWWAZ FEROZ KHAN

X

U-17 BOYS

4X400M RELAY

SILVER

11

MASTER.SAMIR BIN SAIF

IX

U-17 BOYS

4X400M RELAY

SILVER

12

MASTER.UMAIR AHMED

XI

U-19 BOYS

200M

BRONZE

13

MASTER.LEFIN RISHAL

X

U-17 BOYS

200M

BRONZE

14

MISS.MEHVISH FATHIMA

VIII

U-14 GIRLS

200M

BRONZE

15

MISS.DILEENA IQBAL

XII

U-19 GIRLS

4X100M RELAY

BRONZE

16

MISS.IRAM KABIR

XII

U-19 GIRLS

4X100M RELAY

BRONZE

17

MISS.ANNS MARIA TONY

XII

U-19 GIRLS

4X100M RELAY

BRONZE

18

MISS.FATHIMA NAZEER

VIII

U-19 GIRLS

4X100M RELAY

BRONZE

19

MASTER.BEN SCARIA

XI

U-17 BOYS

SHOTPUT

4TH POSITION

20

MASTER.SYED AMEENUDDIN

X

U-19 BOYS

800M

4TH POSITION

21

MASTER.MISHAB MOINUDHEEN

X

U-19 BOYS

1500M

4TH POSITION

22

MISS.MEHVISH FATHIMA

VIII

U-14 GIRLS

4X100M RELAY

4TH POSITION

23

MISS.NAJA A GAFOOR

VIII

U-14 GIRLS

4X100M RELAY

4TH POSITION

24

MISS.FATHIMA SUHAIRA

VIII

U-14 GIRLS

4X100M RELAY

4TH POSITION

25

MISS.SHIFA ABDUL REHMAN

VIII

U-14 GIRLS

4X100M RELAY

4TH POSITION

26

MISS.SYEDA BEGUM

VIII

U-14 GIRLS

4X100M RELAY

4TH POSITION

 

 

Ms.Dileena, Mstr.Jerald, Mstr.Umair & Ms.Mehvish will be proceeding to Allons Public School, Raipur, Chattisgarh to participate in the CBSE National Athletic Championship 2019-20 scheduled from 26th to 30th November 2019.

2) Talent Search Examination - 2018 by P.M.Foundation:

Ms.Reema Marankulangara (Grade XI student of Yara International School) won the Talent Search Examination - 2018 conducted by P.M.Foundation (GCC) on 13.10.2018.

3) TOPPERS OF NSTSE  FOR THE YEAR 2019-2020:

S.NO:

NAME OF THE STUDENT

GRADE

RANK

STATE RANK

REMARKS

1

KESHAV JILJITH

1

306

1

First Ranker of class 1 across ALL COUNTRIES EXCLUDING INDIA

2

MUHAMMED ZAYAN KILIYA MANNIL

1

1270

15

Second Ranker YIS

3

MOHAMMED MUZAMIL KHAN

1

1707

20

Third Ranker YIS

4

MOHAMMED ASHAZ

1

2117

29

 

5

AMEEL ANWAR

1

2179

30

 

6

FILZA  KHALID

1

2290

33

 

7

MUHAMMED MUJAHID DADARKAR

1

2598

40

 

8

MOHAMMED RAYHAN IRFAN

1

2810

42

 

9

REETAJ SHARFIN

1

3023

47

 

10

RIYASHREE NITHYASUBAA SARAVANA

2

2580

3

Third Ranker of class 2 across ALL COUNTRIES EXCLUDING INDIA

11

NATASHA SAJID

2

3163

6

Second Ranker YIS

12

MOHAMMED YOUSUFUDDIN RAYYAN

2

5739

17

Third Ranker YIS

13

NUHAA FATHIMA MOHAMED NIZAMUDEEN

2

6507

24

 

14

ABDUL BASITH MOHAMMED RAFI

2

6550

27

 

15

AALIYA ARIF MOHAMMED

2

7431

32

 

16

MUHAMMED SAAD

2

7742

35

 

17

BRINKSTON VINSLEY

3

602

2

Second Ranker of class 3 across ALL COUNTRIES EXCLUDING INDIA

18

MOHAMMED ATIF

3

1176

4

Second Ranker YIS

19

ILHAM ALI MUBARAK

3

1731

7

Third Ranker YIS

20

MUHAMMED FAHEEM AVINASH

3

2865

18

 

21

MUAWIYAH JAVAID

3

4497

36

 

22

MOHAMMED SUHAIB KHAN

3

4755

41

 

23

ZAYAN SAJIN

4

747

2

Second Ranker of class 4 across ALL COUNTRIES EXCLUDING INDIA

24

LAKSHMI K S

4

1898

4

Second Ranker YIS

25

MUNEEB AHMED

4

3066

17

Third Ranker YIS

26

SAKITH KUMAR CHANDRA KUMAR ANANTHI

4

3558

22

 

27

SARAH BASIL

4

4131

28

 

28

UMMEHANI

4

4339

30

 

29

KAMALINI RAMAJAYAM

4

6529

49

 

30

ZAINAB AFZAL

5

5240

21

First Ranker YIS

31

NAHAL RAYYAN

5

6529

41

Second Ranker YIS

32

AFIFA MUTTAQI PEHLARI

5

7154

57

Third Ranker YIS

33

ZOYA ALI PAKKIROLA

6

4274

18

First Ranker YIS

34

HANNAH ANN JOSHY

6

4901

25

Second Ranker YIS

35

AHMED IHSAN

6

6687

47

 

36

MOHAMMED AYAAN AMJAD

7

3945

15

First Ranker YIS

37

CHRISTYMON BYJU

7

8530

57

Second Ranker YIS

38

BIN YAMEEN PEHLARI

8

3206

6

First Ranker YIS

39

AYSHA AREEN MANNA

8

5126

18

 

40

SIDRA TAHSEEN

8

5327

21

 

41

ANANYA SUNU

9

1075

3

Third Ranker of class 9 across ALL COUNTRIES EXCLUDING INDIA

42

R ARUN KUMAR

10

5343

27

First Ranker YIS

43

NAWAL NABEESU ABDUL BASHEER SHEEBA

10

5412

28

 

44

MEERA SAWARNA BEGUM

10

5897

37

 

45

FATHIMA NASRIN ABDUL AZEEZ

10

6439

41

 

4) Xtreme Xtempore contest conducted by Toastmasters - Riyadh (Division 66):

Ms.Laya Balakumar (Grade IX student of Yara International School) emerged as the CHAMPION in the Xtreme Xtempore contest conducted by Toastmasters - Riyadh (Division 66). 

 

 

The content of this Website is the exclusive property of Yara International School, Riyadh - Saudi Arabia, protected by copyright (C) 2013-2014.    Privacy Policy   |  Sitemap